WTF Fun Fact – Gold For Bread

During the California gold rush, a slice of bread cost $1 or $2 if you wanted it buttered. That’s the equivalent of over $28 and $56 today. WTF Fun Facts

Source:
https://www.smithsonianmag.com/history/gold-rush-california-was-much-more-expensive-todays-dot-com-boom-california-180956788/?no-ist

Advertisements

Share this fact:  


Leave a Comment